Do zdrowia stóp wiele osób podchodzi lekceważąco. Dopóki wszystko jest w porządku, nie pojawiają się odciski, halluksy czy grzybica, nie przykuwamy większej uwagi do naszych stóp. A przecież, to stopy stanowią fundamentalne oparcie dla całego organizmu, pozwalając nam na chodzenie. Wystarczy, drobny uraz pięty albo odcisk na palcu, aby został zachwiany proces poruszania się. O stopy, zatem, należy dbać zarówno pod względem estetycznym, jak również fizycznym.

Jeżeli chodzi o estetykę, to wiele osób boryka się z problemem suchej i spękanej skóry na piętach. Nie wygląda to ładnie, a przy okazji dolegliwość ta powoduje duży dyskomfort. Jej powodem jest uszkodzenie płaszcza ochronnego pięt i utratą elastyczności. Aby temu zapobiec, należy regularnie wykonywać peeling stóp, a zrogowaciały naskórek usuwać za pomocą pumeksu. Następnie, należy pięty posmarować nawilżającym kremem z witaminą A.

Kolejna dolegliwość, z którą borykają się nasze stopy, to odciski. Powstają one w wyniku zbyt intensywnego ucisku w jednym punkcie, co powodowane jest przez nieprawidłowo dobrane buty. Odciski zazwyczaj bolą i fatalnie wyglądają. Aby nie dopuścić do ich powstawania należy wybierać dopasowane i miękkie obuwie. Ich leczeniu sprzyjają specjalne plastry i ciepłe kąpiele z dodatkiem mydła. W ostateczności, w wyniku powstania stanu zapalnego, pozostaje wizyta u lekarza, którzy usunie odciski.

Modzele, czyli bardzo zgrubiała skóra to następny uciążliwy problem dla wielu ludzi. Partie stóp, które są na nie szczególnie narażone to pięta, śródstopie oraz krawędzie palców. W wyglądzie przypominają odciski, nie posiadają jednak jądra, który naciskałby na zakończenia nerwowe. Aby im zapobiegać, należy każdego dnia pielęgnować stopy, poprzez ciepłe kąpiele i usuwanie nadmiernego naskórka. Warto również używać kremy witaminowe i odżywcze preparaty. Nasze stopy należy również poddawać codziennym ćwiczeniom.

Wskazane jest także regularne rozciąganie ścięgna Achillesa. Odpowiednia pielęgnacja zarówno estetyczna jak również fizyczna, pozwoli nam zachować zdrowie i piękno stóp.