Sergio Rossi, Casadei, Christian Louboutin czy Jimmy Choo to znane nazwiska wśród wielbicielek szpilek. Szpilki są najbardziej kobiecymi butami, do tego sprawiają, że każda kobieta wygląda w nich olśniewająco. Klasyczne szpilki powinny znaleźć się w szafie każdej kobiety. Powinniśmy zakładać je na szczególne okazje i  nie muszą to być kultowe już szpilki z czerwoną podeszwą od Louboutina. Należy pamiętać jednak, że szpilki to także duże wyzwanie dla naszego ciała, w szczególności dla dolnych partii ciała. Sprawdź, jak szpilki wpływają na Twoje ciało.

nicholas-kirkwood-ss14-0

Szpilki Nicholas Kirkwood

    1. Kręgosłup (poruszanie się w szpilach powoduje, że nieprawidłowo wyginamy kręgosłup, co w konsekwencji powoduje ból w okolicy krzyża)
    2. Uda (stałe napięcie mięśni ud)
    3. Kostki (są one wypychane do przodu, co zaburza krązenie w nogach i przyczynia się do powstania pajączków)
    4. Łydki (skręcenie mięśni łydek, usztywnienie ścięgna Achillesa, nieustanne napięcie mięśni łydek powoduje zastój krwi w dolnych partiach nóg i powstanie żylaków)
    5. Kolana (zwiększone napięcie mięśni, dochodzi do dużego obciążenia stawu kolanowego oraz do deformacji chrząstki stawowej oraz zmian w stawie kolanowym)
    6. Miednica (napięcie mięśni)
    7. Stopy (obciążenie kości znajdujących się  w przedniej części stopy, dochodzi do mikrourazów kości i nerwów w wyniku uderzeń w przednią część stopy)

74ce33ada6802573d8c249f5140f35cd

Co zrobić aby uniknąć nieprzyjemnych objawów?

Przede wszystkim należy unikać często noszenia butów na wysokim obcasie lub szpilce. Ważne jest wykonywanie ćwiczeń, które wzmocnią nasze dolne partie ciała, rozgrzeją kończyny i poprawią stan mięśni oraz stawów. Zalecane są ćwiczenia takie jak chodzenie bez butów po nierównym podłożu, zginanie palców i podnoszenie nimi lekkich przedmiotów.

Stopa w szpilce