Poduszki sensomotoryczne

Poduszka sensomotoryczna zwana także dyskiem sensorycznym, jeżykiem lub poduszką sensoryczną to bardzo przydatny sprzęt dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Jest to poduszka, na której siedzimy w celu poprawy naszej postawy. Poduszka ma doskonały wpływ na kręgosłup, ponieważ stymuluje ruchy krążków międzykręgowych. Dzięki swoim właściwościom wymuszona ona zachowanie prawidłowej postawy ciała. Poduszka sensomotoryczna jest wypełniona powietrzem, którego ilość możemy dowolnie regulować w zależności od naszej wagi.

Pozycja siedząca nie jest korzystna dla kręgosłupa i może przyczynić się powstania zwyrodnienia kręgosłupa, ponieważ bardzo często zapominamy o właściwej postawie w trakcie siedzenia. Bardzo często garbimy się, opieramy górną partię pleców o oparcie krzesła, zakładamy nogę na nogę. Warto zapobiegać postawom ciała, stosując poduszkę sensomotoryczną wyposażoną w specjalne stymulujące komórki nerwowe oraz mięśnie wypustki.

Siedząc na dysku sensorycznym mobilizujemy tak jak przy siedzeniu na piłce rehabilitacyjnej. Jednak dysk sensomotoryczny posiada więcej zalet, ponieważ można go położyć na krześle z oparciem, dzięki czemu plecy zostają odciążone.

Do czego służy poduszka sensomotoryczna?

  • poprawia koordynację ruchową
  • do ćwiczeń równowagi
  • masażu stóp
  • do siedzenia dynamicznego

Poduszka przyda się jako narzędzie to treningu równowagi, koordynacji ruchowej, masażu stóp oraz zachowywania w trakcie siedzenia właściwej postawy ciała.

Dla kogo jest poduszka sensomotoryczna?

– dla osób, które pracują w pozycji siedzącej,
– dla osób, które wiele czasu spędzają przed komputerem,
– dla osób, które chcą popracować nad swoją koordynacją ruchową oraz równowagą,
– dla osób, które wykonują ćwiczenia fitness
– dla sportowców. Doskonale sprawdzają się w celu zapobiegania kontuzji stawów.

Dowiedź się także informacji o haluksach, które stanowią poważną dolegliwość dotykającą kobiety niezależnie do wieku. Artykuły i informacje o nich znajdziesz na stronie Sposób na halluksy. Zapobiegaj haluksom wcześniej dzięki odpowiedniej profilaktyce oraz ćwiczeniom!

Poduszka w pracy

Poduszka sensomotoryczna idealnie sprawdzi się w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Pozycja siedząca powoduje dużo większe obciążenie kręgosłupa niż pozycja stojąca, dlatego tak ważne jest zachowanie prawidłowej postawy, co zapewnia poduszka sensomotoryczna.

Poduszka sensomotoryczna wymusza zachowanie prawidłowej postawy ciała w trakcie siedzenia, ponieważ jej niestabilna powierzchnia zmusza do pracy mięśnie głębokie. Istotne jest także, aby oprócz poduszki spełniać podstawowe zasady prawidłowej postawy w trakcie siedzenia.

Podczas siedzenia na poduszce sensomotorycznej ciało musi zachować prawidłową pozycję, co zapewnia idealne ułożenie kręgosłupa.

Oto kilka zasad prawidłowej postawy siedzącej:

– plecy powinny być wyprostowane
– stopy powinny opierać się na podłodze, kolana powinny być zgięte pod kątem 90 stopnii
– nasza klatka piersiowa powinna byc wysunięta do przodu
– oczy powinny znajdować się poziomie monitora, który jest oddalony o 50-70 cm

Ćwiczenia z poduszką

Warto ćwiczyć na niestabilnym podłożu, aby doprowadzić do szybszego przepływu impulsów nerwowych, rozwijać w sobie precyzję ruchów oraz równowagę. Ćwiczenia z wykorzystaniem dysku sensomotorycznego doskonale wpływają na kręgosłup oraz stawy. Ćwiczenia z poduszką sensomotoryczną pozwolą rozwijać sensomotorykę i koordynację ruchową, a także poprawiają stan mięśni głębokich odpowiedzialnych za niemalże każdy złożony ruch, jaki wykonujemy. Dzięki dyskowi proste ćwiczenia stają się wyzwaniem.

TRENING MIĘŚNI GŁĘBOKICH

Co to są mięśnie głębokie (core muscles)?

Mięśnie głębokie stanowią pas otaczający nasz tułów, innymi słowy gorset mięśniowy. Zaliczamy do nich mięśień poprzeczne brzucha, mięsień wielodzielny, przeponę oraz  mięśnie dna miednicy.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie głębokie?

Chronią twoje narządy oraz centralny układ nerwowy
Zmniejszają ból pleców
Pozwalają zachować prawidłową postawę ciala
Dzięki nim będziesz świetnie wyglądać w bikini

Ćwiczenia w pozycji stojącej

Kiedy wykonujesz przysiady stojąc na poduszce sensomotorycznej pracują mięśnie głębokie, które nie są aktywne w trakcie zwykłych przysiadów.

Ćwiczenia w pozycji leżącej

  1. Połóż się na plecach, kładąc dysk sensomotoryczny pod dolną częścią pleców, a stopy oprzyj o podłogę. Następnie ręce połóż nad głową lub na wzdłuż tułowia. Następnie przy wydechu podnieś górną część tułowia w kierunku kolan.
  2. Oprzyj łokcie na poduszce sensorycznej, a stopy o podłogę. Twoje ciało powinno tworzyć linię prostą. W takiej pozycji wytrzymaj najdłużej jak to możliwe.
  3. Połóż obie dłonie na dysku lub każdą z osoba na innym dysku, a następnie postaraj się wykonać jak najwięcej pompek.
  4. Usiądź na dysku, ręce oprzyj o ziemię, by utrzymać się na poduszce. Następnie odchyl się do tyłu oraz postaraj się wyprostować nogi.Następnie kiedy tułów jest odchylony do tyłu zgięte nogi przybliż do klatki piersiowej. Powtórz ćwiczenie jak najwięcej razy.

 

Piłka szwajcarska

Jeśli rozmyślarz o zakupie piłki szwajcarkiej, a nie jesteś przekonana, czy jest dobra dla Ciebie, zapytaj siebie:

– czy chcesz popawić wygląd swojej sylwetki
– czy chcesz wzmocnić mięśnie głęboki
– czy marzysz o tarce na brzuchu
– czy chcesz oszędzić pieniądze na trening
– czy chcesz urozmaicić swój codzienny trening

Zalety korzystania z piłki szwajcarkiej zamiast krzesła

Piłkę szwajcarską można łatwo przechowywać poprzez spuszczenie z niej powietrza. Jednak weź pod uwagę, że trzeba ją będzie ponownie napompować. Odsuń więc od siebie wszelkie wymówki albo nie spuszczaj powietrza z piłki i używaj ją do siedzenia przy komputerze zamiast krzesła.

Piłka szwajcarska jest niedrogi zakupem. Znajdziesz ją w sklepach medycznych, supermarketach czy sklepach ze sprzętem fitness.

Piłka rehabilitacyjna nie zapewni podparcia pleców, a więc aby się na niej utrzymać potrzebujesz ciągłego korygowania postawy ciała, co sprzyja zachowaniu właściwego ułożenia ciała. Dzięki piłce czy poduszce sensomotorycznej można łatwo poprawić swoją postawę.

Podczas siedzenia na takiej piłce aktywne są mięśnie głębokie.

Piłka to także doskonałe narzędzie do wykonywania różnego typu ćwiczeń.

Gdzie kupić poduszkę

Poduszkę sensomotoryczną kupisz w sklepach ortopedycznych, ale także w sklepach sportowych. Najlepiej kupować poduszkę u sprawdzonego producenta sprzętu rehabilitacyjnego zamiast kupować dysk w supermarkecie. Poduszka powinna być wyposażona w pompkę do pompowania piłki. Zwykle taka pompka jest dołączona do zestawu za darmo, tak więc nie musisz się martwić, że nie będziesz miał jak napompować swojej poduszki.