Jak zapobiec haluksom?

tumblr_mp6s32zb6l1st5lhmo1_1280

Halluksy, zwane również koślawym paluchem, to uciążliwa choroba zwyrodnieniowa, która polega na zniekształceniu stóp. Schorzenie to utrudnia funkcjonowanie i wywołuje ogromny ból oraz problemy podczas chodzenia. Niestety, coraz więcej osób boryka się z halluksami i dotyczy to głównie kobiet. Należy wiedzieć, że łatwiej im zapobiegać niż leczyć. W jaki, zatem sposób, zapobiegać temu schorzeniu?

Na powstawanie halluksów ogromny wpływ obuwie, a właściwie buty na wysokim obcasie. Podczas ich noszenia, przednia część stopy ulega przeciążeniu, co powoduje deformację palców, płaskostopie poprzeczne oraz ból. W wyniku zniekształceń, stopa pracuje w sposób nieprawidłowo, niewłaściwie rozkłada się na niej ciężar, osłabieniu ulegają mięśnie, a wewnętrzna krawędź stopy ulega przeciążeniu. Aby, zatem zapobiegać ryzyku wystąpienia halluksów, powinniśmy nosić buty wygodne i dopasowane. Unikać, jak ognia, należy obcasów, wąskich czubków i spiczastych nosków.

Kolejna sprawa, która ma ogromny wpływ na zdrowie stóp, to nasza waga, a właściwie nadwaga. Stopy osób otyłych są zbytnio obciążone i stąd wynikają tendencje do deformacji. Utrzymanie prawidłowej wagi będzie sprzyjać zapobieganiu haluksom. Prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna zdecydowanie jest wskazana! Na to schorzenie narażone są również kobiety tańczące zawodowo, w ciąży oraz te pracujące na stojąco (hostessy, stewardessy czy modelki). Dlatego, tak bardzo ważne są ćwiczenia fizyczne,w tym ćwiczenia zarówno całych stóp, jak również palców. Należy regularnie wzmacniać mięśnie i kości śródstopia oraz podeszwy. Fajnym ćwiczenie to takie, kiedy siadamy wygodnie na krześle, wyprostowujemy nogę, a o stopę zahaczamy ręcznik, skakankę bądź sznurek. Rękoma należy chwycić końce i ciągnąć w taki sposób, aby palce stóp zbliżyły się maksymalnie do stóp. Ćwiczenie to należy wykonywać około 60 sekund, a następnie powtórzyć je na drugiej nodze.

Bardzo ważne jest również dbanie o ścięgno Achillesa. Każdego ranka należy je rozciągać przez kilka minut. 

 

Ważne jest, aby w odpowiednim czasie zapobiec powstaniu halluksów poprzez odpowiednią profilaktykę. Zapobieganie halluskom nie musi być nieprzyjemne czy trudne. Oto kilka rad jaka zapobiec powstaniu halluksów:

1. Zanim pojawi się deformacja istnieje szansa zapobieżenia rozwoju halluksów. Przede wszystkim istotne jest, aby nosić wygodne obuwie. Należy nosić buty z szerokimi czubkami, obcasy nie wyższe niż 4 centymetry. Dbać o swoje stopy, chodząc latem boso po piasku, a zimą w domu na bosaka.

2. Ważne jest, aby nie nosić butów na obcasie dłużej niż pięć godzin dziennie.

3. W okresie dzieciństwa bardzo ważną sprawą jest zapobieganie płaskostopiu. Należy wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia stóp.

4. Jeśli pracujemy na stojąco, powinniśmy robić przerwy na odpoczynek

5. Należy koniecznie unikać nadwagi. Nadmiast kilogramów może przyczynić się do rozwoju haluksów.

6. Warto uprawiać sport, który nie obciąża stóp np. pływanie, jazda na rowerze.

7. Raczej zrezygnuj z biegania. Może ono zaszkodzić Twoim stopom.

Obuwie a haluksy

Zadbajmy o nasze stopy, aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z rozwojem haluksów. Po pierwsze istotne jest to, aby ograniczyć chodzenie w niewygodnych butach na obcasie, które powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Ważne jest, aby nie były one za ciasne, ponieważ wtedy również nasz palce podlega naciskom. Najlepiej jest dobrać buty nieco większe, aby znalazło się trochę więcej miejsca, kiedy stopa jest opuchnięta lub przybędzie nam kilka kilogramów.

Po drugie pamiętajmy o ćwiczeniach dla stóp. Raz dziennie powinniśmy wykonać kilka prostych ćwiczeń, które wzmocnią palce m.in. zalecane jest chodzenie na palcach, zwijanie ręcznik lub innego materiału palcami, a także odginanie palców w obie strony.

Kolejną ważną sprawą jest to, aby zastosować wkładki ortopedyczne, jeśli mamy płaskostopie. Najlepsze będą wkładki specjalne dopasowane do naszej wady, zakupione na zamówienie. Dzięki temu nasza stopa będzie prawidłowo ustawiona w trakcie chodzenia oraz zmniejszy się nacisk na kości śródstopia.

Przeczytaj także:

Jaki aparat korygujący koślawego palucha wybrać?

Jaki klin międzypalcowy wybrać?