women-foot-431519-m

Jak leczyć haluksy?

Metody nieoperacyjne polegają na wprowadzeniu w nasze codziennie życie nawyków, które pomogą zachować stopy w doskonałej kondycji. Przede wszystkim będą to noszenie wkładek ortopedycznych, wykonywanie ćwiczeń korygujących.

Metoda operacyjna polega na chirurgicznym usunięciu haluksów.

Leczenie nieoperacyjne

– stosowanie wkładek ortopedycznych
noszenie aparatów korekcyjnych
– ćwiczenia korygujące
– fizykoterapia
– farmaterapia

1. Chodź boso. Bardzo korzystne dla zdrowia stopy jest chodzenie po nierównym terenie np. po piasku. Możesz także wypróbować buty minimalistyczne, które sprawiają, że stopie zapewnione są warunki podobne do tych, jakie występują w trakcie chodzenia boso.

2. Ćwicz stopę. Aby uniknąć bólu wykonuj ćwiczenia tuż po przebudzeniu jeszcze zanim wstaniesz z łóżka. Nagłe zrywanie się z łóżka szkodzi nie tylko kręgosłupowi, ale także naszym stopom.

cwiczenia

Ćwiczenia są bardzo ważne

3. Noś wkładki do butów oraz osłonę na duży palec.

4. Pokonaj ból. Mocz stopę w ciepłej wodzie (w misce przez 20 minut) lub wykonaj okład z lodu, wypełniając plastikowy worek lodem, na następnie zawijając ją w cienki ręcznik. Możesz także zażyć niesterydowe leki np. z ibuprofenem, aby złagodzić ból.

Leczenie operacyjne

– osteotomia Chevron
– osteotomia klinowa
– osteotomia półkolista
– metoda Scarf

 

Osteotomia chevron – polega na przecięciu kości w kształcie litery V. Wykonuje się ją w odcinku pierwszej kości śródstopia.

Osteotomia scarf – przecięcie kości w kształcie litery Z, kość śródstopia jest dzielona na dwie częsci, które są nastąpnie przemieszczane tych części względem siebie.

Operacja wg Lapidusa – celem operacji jest uzyskanie artrodezy (usztywnienia) stawu klinowo-śródstopnego pierwszego.