Amoniak jest nośnikiem jodyny, która zmiękcza kości i stawy.

Przepis na roztwór do smarowania haluksów: (amoniak 10%), haluksy smarujemy pędzelkiem, wacikiem lub gąbką. Pamiętajmy, że roztwór ten brudzi, dlatego należy podłożyć pod stopę ręcznik, a roztwór nakładać w rękawiczkach. Następnie zakładamy urządzenie, które ma służyć prostowaniu palca. Palec smarujemy przed snem. Po przebudzeniu pomiędzy palce wkładamy klin między palcowy, który nada naszemu palców właściwy kształt. Zabieg ten powtarzamy codziennie wieczorem przez dwa tygodnie, a potem przerwać wykonywanie smarowanie haluksa. Według tego przepisu haluks powinien zniknąć po 4-5 tygodni. Może on łagodzić stan zapalny i obrzęk, ale na pewno nie zlikwiduje rozwiniętego haluksa. Rozwinięty koślawy paluch wymaga konsultacji z lekarzem ortopedą.

Przepis mówi o tym, aby zmieszać jodynę z amoniakiem w proporcji 1:1. Taki roztwór nanosi się na haluksa, a następnie nakłada skarpetkę. Taką mieszaninę powinien przygotować lekarz, ponieważ samodzielne przygotowanie roztworu grozi poparzeniem.

Pamiętaj! Bądź ostrożna, aby nie zaszkodzić swoim stopom.

Treść niniejszego artykułu ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępuje konsultacji z lekarzem i nie może być podstawą do stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych ani form terapii.